FTK

Read for the Record

FasTracKids Read for the RecordFasTracKids is pleased to announce participation as a Reading Partner in Jumpstart’s Read for the Record® event! Read for the Record is an annual event held on one day of the year when millions of individuals come together to celebrate literacy and support efforts to promote early childhood education. This global celebration demonstrates the power of reading by bringing preschool age children and valued grownups together to read the same book on the same day.

On October 22nd, FasTracKids centers and schools will read Not Norman: A Goldfish Story by Kelly Bennett and illustrated by Noah Z.

Not Norman is the tale of Norman the goldfish, who is a little boy’s pet under dubious circumstances. The little boy has to decide if he wants to keep Norman by using critical thinking, which is an important early learning skill that is taught in every FasTracKids classroom.

Find the nearest participating FasTracKids location and sign up to help us break the world reading record!

If there isn’t a participating location near you, pledge to read through Jumpstart’s website.

Read for the Record: 21. říjen roku 2014

FasTracKids se účastnilo osmé každoroční akce Read for the record (Pojďme spolu zlomit rekord ve čtení), mezinárodní kampaně zacílené na důležitost rané literární gramotnosti.

21. října 2014 měli FasTracKids, Jumpstart a další podporovatelé vzdělání dohromady více než 2,383,645 účastníků, kteří četli knížku Bunny Cakes! FasTracKids mělo rekordních 22,996 dětských čtenářů z 15 zemí, kteří svým čtením přispěli k celkovému číslu! Kniha Bunny Cakes ožívala na akcích FasTracKids, které se konaly v místních divadlech spolupracujících s charitami, kde se uváděla divadelní představení, loutkohry a veřejná čtení slavných osobností jako hostů.

Podívejte se na fotky z této události v galerii níže. Pomozte nám zlomit rekord v roce 2015 a zapojte i své dítě ve Vašem nejbližším centru FasTracKids.

[fbalbum url=https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10152938404780337.1073741826.6196814033 limit=10]