Čtěte dále

" /> Window of Opportunity - FasTracKids - Praha 1 - FasTracKids – Praha 1

FTK

Window of Opportunity

ROI vzděláníProč je důležité začít děti rozvíjet již ve věku, kdy ještě neumí pořádně ani mluvit? Přestože si řada rodičů myslí, že je to pro děti zbytečně brzo, tak vědecké výzkumy ukazují pravý opak. Rozvoj dětí do 3 let přináší nejen největší užitek

v kvalitě života jedinců, ale i největší návratnost investice, jak ukazuje přiložený graf  nositele Nobelovy ceny Jamese Heckmana. V tomto věku se otvírá “Okno příležitosti” neboli “Windows of Opportunity“.

 

Windows of Opportunity90 % kritického vývoje dětského mozku proběhne ve věku do 5 let. Vybudování silných základů v tomto věku významně zvyšuje šance na pozitivní vývoj dětí. Zatímco slabé základy zvyšují pravděpodobnost problémů v pozdějším životě.

 

Jde o kritické období dětského života, kdy je tvorba synapsí v závislosti na zevní stimulaci nejsnadnější a nejrychlejší. Toto období je definováno jako prvních 7 let života s největším potenciálem okolo prvních 3 let věku dítěte.

 Ke své správné funkci potřebuje mozek energii, kyslík a stimulaci. Při správné stimulaci se neurony naučí pracovat, co nejúčinněji

a mozek bude aktivní a schopný se učit po celý život.

3/4 mozku dokončují svůj vývoj až po narození v závislosti právě na vnější stimulaci. Zkušenosti a zážitky neovlivňují jen vývoj dítěte, ale doslova formují a budují jeho mozek.